KONST / Oljemålningar / Oljemålning 11725012
*
nr 1172 5012
Oscar Törnå
(1842-1894), Sverige
Oljemålning, "Finspång Juli 1891", landskapsmotiv, signerad, olja på duk, 67x100
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
Utrop:
12.000 kr
Såld:
3.200 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 mars 2018
kl 19:28:57
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
24/3 16:14:55
1
3.000 kr
26/3 19:23:58
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Oscar Törnå
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Oscar TörnÃ¥
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: landskapsmotiv olja olja på duk oljemålning oljemålningar oscar törnå svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:23
-
9019 Oljemålning
Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Båt i skärgår..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:52
-
9143 Oljemålning
Einar Kihlman (1912-2001), Sverige. "Brösarp". Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:22
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:36
-
9131 Oljemålning
Elisabeth Ekwall, Blomstilleben med petunior. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:11
-
9130 Oljemålning
Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad a tergo 2022, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:49
*
Oscar Törnå
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
Läs mer om Oscar TörnÃ¥
nr 1172 5012
Oscar Törnå
(1842-1894), Sverige
Oljemålning, "Finspång Juli 1891", landskapsmotiv, signerad, olja på duk, 67x100
Oscar Törnå, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk målare.
Utrop: | 12.000 kr |
---|---|
Såld: | 3.200 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 26 mars 2018 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
24/3 16:14:55 | 1 | 3.000 kr |
26/3 19:23:58 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Oscar Törnå
Oscar TörnÃ¥, född 1842, död 1894 i Stockholm, svensk mÃ¥lare.Läs mer om Oscar TörnÃ¥
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: landskapsmotiv olja olja på duk oljemålning oljemålningar oscar törnå svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige
-
8313 Oljemålning
Bruno Karlsson (1927-2020), Sverige. Sig, kustland..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:23 -
9019 Oljemålning
Claes Caspersson (f. 1953), Sverige. Båt i skärgår..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:52 -
9143 Oljemålning
Einar Kihlman (1912-2001), Sverige. "Brösarp". Sig..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 18:22
-
1007 Oljemålning
Einar Nerman (1888-1983), Sverige. "Gammal dam". S..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:36 -
9131 Oljemålning
Elisabeth Ekwall, Blomstilleben med petunior. Sign..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:11 -
9130 Oljemålning
Elisabeth Ekwall. Signerad, daterad a tergo 2022, ..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
27 maj kl 19:49